Biżuteria

Żmijka, lub ogon węża, czyli niestandardowe sploty łańcuszków

Żmijka to dość niestandardowy splot łańcuszka. Czasami zamiennie w stosunku do niego stosuje się nazwę ogon węża. Co warto o nim wiedzieć i jakie są jego cechy charakterystyczne?

Jak to wygląda?

Żmijka to splot łańcuszków, który w pewnym stopniu przypomina łuski węża. Nic więc dziwnego, że splot ten został właśnie tak nazwany. Jego konstrukcja opiera się na charakterystycznych modułach, które łączą się ze sobą w bardzo piękny, estetyczny sposób. Od strony dekoracyjnej, łańcuszek zapleciony w żmijkę, doskonale prezentuje się na dekoltach i to zarówno głębokich, jak i płytkich.

Zastosowanie łańcuszka

Ze względu na swoją budowę i raczej dekoracyjne zastosowanie, żmijka nie jest wytrzymałym splotem łańcucha. Wręcz przeciwnie – jego konstrukcja jest stosunkowo delikatna, przez co sprawdzi się on wyłącznie w celach dekoracyjnych. Stąd właśnie mowa o dekoltach, w których splot ten może ulec trwałemu uszkodzeniu (na przykład w przypadku ubrania swetra).

Kilka słów o cechach szczególnych

Kształt przekroju splotu jest bardzo zróżnicowany i nie ma ściśle określonych norm, definiujących jego wygląd. Zdarzają się np. „żmijkowe” sploty łańcuszków o przekroju kwadratowym, ośmiokątnym, bądź nawet kolistym. I z tego względu, jest on uważany za rozwiązanie wytworne, skierowane raczej do bardziej wymagających odbiorców.

Podsumowanie

Mało które sploty łańcuszków są tak delikatne, a jednocześnie fantazyjne, jak powyższy ogon węża. Z tego też względu poleca się go zwłaszcza na specjalne okazje, gdy wymaga się odpowiednio wytwornego stroju, podkreślonego przez niebagatelną biżuterię. Delikatna struktura splotu sprawia, że trzeba go umiejętnie dobierać do ubioru.