Biżuteria

Biżuteria złota – czy warto w nią inwestować?

Wiele osób zadaje sobie pytanie czy biżuteria złota to dobra inwestycja na przyszłość. W zasadzie każda biżuteria damska i męska może być traktowana jako inwestycja.

Biżuteria jako inwestycja

Marylin Monroe mówiła, że diamenty są najlepszym przyjacielem kobiety. Podobnie jest z biżuterią. Jednak czy kupowanie kolczyków czy pierścionków ze złota można traktować jako inwestycję? Przede wszystkim podczas zakupu biżuterii ze złota powinno się otrzymać informację, ile faktycznie zawiera ona złota. Na ogół taka informacja podawana jest w karatach.

Karat – co to takiego?

Karat informuje o czystości złota. Najczystsze złoto ma 24 karaty. 1 karat jest więc 1/24 zawartości wagowej złota w danym stopie. Dlatego tym bardziej warto u jubilera zapytać ile karatów ma dany pierścionek itd. Jednak w praktyce w sprzedaży trudno jest znaleźć biżuterię o zawartości więcej niż 8 karatów. Wynika to ze specyficznych właściwości złota. Bez domieszki innymi metali wykonanie biżuterii byłoby w zasadzie niemożliwe.

Warto inwestować w złotą biżuterię?

Kupując złotą biżuterię płaci się za jej markę, wykonanie, a także prowizję handlową. Tylko 1/3 ceny to wartość złota. Reszta wynika z kosztów produkcji itd. Z drugiej strony czystej sztabki złota nie można traktować jako ozdoby. Złota biżuteria jest więc pewnym kompromisem. Stanowi niewątpliwą ozdobę, a jednocześnie należy ją traktować jako dobra inwestycję na przyszłość.