Biżuteria Pierścionki

Sygnety męskie kiedyś i dziś – skąd wzięła się słynna biżuteria męska?

męska dłoń z sygnetami i zegarkiem

Choć w Polsce sygnety męskie nie zawsze budzą pozytywne skojarzenia, to nie da się zaprzeczyć temu, że większości ludzi kojarzą się one z prestiżem i elegancją. Ponadto każdy sygnet męski ma w sobie pewien symbolizm, a wszystko to dzięki genezie takowej biżuterii. W jakim celu noszone były pierwotnie sygnety męskie? Czym różnią się współczesne sygnety od tych starożytnych?

Pierwsze sygnety i ich zastosowanie

W starożytnym Rzymie, jak i wielu innych państwach tamtejszego okresu sygnety były noszone przez szlachciców, królów i wiele innych ważnych osobistości. Oczywiście świadczyły one o ich pozycji społecznej, jednak przede wszystkim były noszone w bardziej praktycznym celu. Stanowiły one indywidualne pieczęcie, dzięki którym można było w każdym miejscu i o każdej porze „podpisywać” dokumenty lub listy, czyniąc je wiarygodnymi. Dlatego też złoty lub srebrny sygnet najczęściej miał na sobie herb rodu szlacheckiego lub inny znak reprezentujący pozycję właściciela.

Współczesne sygnety męskie

Oczywiście w XXI wieku nikt nie potrzebuje pieczęci w formie biżuterii, a złote i srebrne sygnety mogą być noszone przez każdego, bez względu na pochodzenie. Mimo to dzięki swojemu kontekstowi historycznemu dalej budzą one skojarzenia z prestiżem i ważnością, dlatego też decydując się na noszenie sygnetu męskiego można zrobić dobre wrażenie na ludziach w okół. Najlepiej pasują one do ciuchów wyjściowych, takich jak koszule czy całe garnitury, ale nic nie stoi na przeszkodzie aby ubrać sygnet do bardziej codziennej stylizacji.

Należy też zwrócić uwagę na to, że dzisiaj ludzie nie mają swoich herbów szlacheckich – zatem jaki symbol można mieć na sygnecie męskim? Najlepiej prezentują się wzory związane bezpośrednio z życiem noszącego, przykładowo sygnet z orłem w koronie dla patrioty lub sygnet z eskulapem dla lekarza. Można też zdecydować się na bardziej artystyczny wzór, na przykład sygnet z sową, drzewem czy nawet czaszką.