Biżuteria

Kolczyki z białego złota. Jaka próba złota jest najodpowiedniejsza?

kolczyki z białego złota

Chcąc kupić kolczyki z białego złota, z pewnością zauważymy, że dostępne są w sprzedaży kolczyki ze złota o różnych próbach. Złote kolczyki z diamentami najczęściej wykonywane są ze złota o bardzo  wysokiej próbie, bardziej popularne zaś ze złota o próbach niższych. Jaka próba jest najlepsza? Wbrew pozorom nie zawsze ta najwyższa jest dobrym wyborem.

Im wyższa próba złota, tym wyższa cena biżuterii

Bez względu na to czy chodzi o kolczyki wiszące złote czy też o kolczyki złote z diamentami, te wykonane ze złota wysokiej próby będą najdroższe. Przyglądając się im i porównując z kolczykami ze złota niższej próby, z pewnością nie zauważymy żadnych różnic. A skoro nie ma różnic, przepłacanie za próbę złota nie ma sensu, tym bardziej, że złoto wysokiej próby to złoto z minimalną domieszka innych metali, co wbrew pozorom nie jest zaletą a wadą. Samo złoto bowiem jest materiałem dość delikatnym, większa domieszka innych metali powoduje, że biżuteria jest mniej podatna na zarysowania.

kolczyki z białego złota

Zbyt niska próba złota

Najniższa próba złota to 333. Czy złote kolczyki z białego złota tej próby to dobry wybór? Wbrew pozorom i pomimo zauważalnie niższej ceny, raczej nie. Takie złoto bowiem zawiera zbyt dużą domieszkę innych metali. Może powodować więc reakcje uczuleniowe. O wiele lepszym wyborem jest biżuteria ze złota o próbie 585. To złoto o mniejszej ilości innych metali, bezpieczniejsze w noszeniu, a jednocześnie nie tak drogie jak złoto wysokiej próby. Warto więc szukać kolczyków czy innej biżuterii ze złota tej próby. To dobry wybór.