Biżuteria

Markowe zegarki i biżuteria a próba złota 585

Wybór biżuterii, pośród której odnajdziemy markowe zegarki nie jest łatwy. Tym bardziej, że rynek złotniczy jest bardzo bogaty w kosztowne wytwory złotnicze, jakie zachwycają jakością wykonania, jak również pod kątem użycia surowca, jakim jest złoto.

Zawartość złota w wytworach złotniczych

Zawartość złota w biżuterii wykonanej z tego typu metalu szlachetnego jest bardzo różna. W zależności od zawartości procentowej złota w biżuterii dyktowana jest cena za nią. Pośród próby złota odnajdziemy jedną z popularniejszych prób, czyli 585. Jest to próba złota 585 – trzecia, która najczęściej odnajdowana jest w ofertach sklepów jubilerskich. Zawartość surowca w produktach oprawionych wytłoczeniem 585 świadczy o 58,8 procentowej zawartości złota w próbach złota 585. Warto na to zwrócić uwagę. Najczęściej można znaleźć takie oznaczenie na wewnętrznej stronie wytworu. Często widoczne jedynie pod lupą.

próba złota 585

Określenie próby złota w karatach

Można wyróżnić wyroby złotnicze, które są określane zwartością złota w wytworze poprzez podanie jego ilości w karatach. Tak, więc najbardziej popularne określenia prób złotniczych są dostępne w oznaczeniu złota:
• 24 – karatowego (próba 1000)
• 14 – karatowego (próba 585)
• 12-karatowego (próba 500)
• 8 – karatowego (próba 333)
Wybór odpowiednich prób złota i rozpoznaniu jego jakości po oznaczeniu jednostką karatową czy konkretną próbą umożliwia lepsze rozpoznanie drogocennej biżuterii, w jaką warto jest inwestować.